V jazykových příručkách najdete problematiku oslovování a volání pod termínem vokativ (5. pád). Já ale takhle vulgární dnes nebudu a sepíšu to jako člověk. Někdy totiž firemní a osobní e-maily začínají (zbytečně) špatně. A to je špatně. Protože jste od Nového roku zase nepřestali kouřit a stejně nezhubnete, zkuste energii věnovat tomu, co zvládnete levou zadní. Naučte se hezky oslovovat a zdravit.

Že vám oslovení Vážený pane Novák a vážený pane Peřina přijde zdvořilejší, uctivější, prostě knižnější než nějaké hulákání Nováku, Peřino nebo Kratochvíle? Takže až se příště potkáme a nebude to v Bratislavě, vůbec se nebudete divit, když se zeptám: „Ahoj David a Jana, jak se máte?“ Asi trochu jo, co? A nebude to jen pro to, že se zrovna jmenujete Lukáš a Katka. I příjmení se skloňuje stejně jako vaše jméno.

Ať to cítíte jakkoli, ať jste k obědu měli staré brambory, ať to zní všelijak, zapamatujte si, že správně to je

pane Nováku, pane Peřino, pane Kratochvíle

Dejte si ovšem pozor na pana Pavlů. Ne snad, že byste před ním měli prchat do zaječích, jen mu za každého počasí pište a říkejte pane Pavlů a žádné takové pane Pavle. A jak to má pán s příjmením Petr? Tak na to se zeptejte jeho. Já jen vím, že ho můžete oslovit buď pane Petře, anebo Petre. (Nic si z toho nedělejte, to druhé taky nevím dlouho.)

Dobrý den, celý den, leťte s bábou komínem

Není dne bez e-mailů, kde se jejich autoři rozhodli, že vás radši neosloví vůbec. Protože proč by. Protože je to nezdvořilé a neuctivé. Proto. Věřte tomu, nebo ne, nesympaticky to bude vnímat většina lidí, které hned zkraje své soukromé nebo firemní korespondence takhle odbudete. Když píšete e-mail (nebo dopis), najděte si těch 5 vteřin času a dejte příjemci najevo, že vás to jako neotravuje. Trocha pozornosti ještě nikoho nezabila.

Úplně normálně napište

Vážený pane Nováku (když mu píšete poprvé nebo to vyžaduje důležitost situace),

Zdravím Vás pane Dvořáku (když už se trochu znáte, píšete si častěji),

Zdravím Vás Jane a Julie (když chcete být někde mezi zdvořilostí a neformálností, prostě přátelští),

Milá Anno (když je opravdu milá a vy také),

Čau Pepo (když už jste si potykali).

Nepište prázdná oslovení a pozdravy

Vážený pane, vážená paní, dobrý den.

Beze jména, titulu, hodnosti, nápadu, čehokoli.

To dělají amatéři, chuligáni a vykukové.